Тільки 22% чоловіків готові порівну ділити домашні обов’язки серед сімей, де більшість хатньої роботи виконує жінка

В рамках спільного проекту Фонду народонаселення ООН в Україні та Міністерства соціальної політики України «Щастя у 4 руки» Київський міжнародний інститут соціології провів дослідження, яке виявило диспропорцію у поглядах жінок та чоловіків на розподіл домашньої роботи та обов’язків по догляду за дітьми. Результати представлені для тих домогосподарств, де жінка все ще виконує всі або більшість хатніх обов’язків.

Майже половина (49,3 %) українок бажають справедливості у розподілі хатньої роботи, тобто на запитання «Чи готові ви розділити порівну домашні обов’язки та догляд за дітьми?» кожна друга жінка відповіла позитивно. Ще 25,9 % жінок згодні віддати чоловікові невелику частину домашніх справ та розділити догляд за дітьми. Чоловіки ж у більшості (56,5 %) згодні взяти на себе трохи домашніх справ та частину турбот по догляду за дітьми. І лише менше ніж чверть (22 %) чоловіків не проти поділити домашні обов’язки порівну. А тих, хто згоден «взяти на себе більшу частину домашніх справ та догляд за дітьми» лише 9,9 %.

Розподіл домашніх обов’язків є лакмусовим папірцем сімейних відносин. Обсяг і види домашньої праці, що виконують чоловік та жінка, є одним із найбільш важливих проявів їх ґендерних ролей і функцій, оцінкою ґендерної рівності. Соціологи стверджують, що основні обов’язки щодо ведення домашнього господарства та догляду за дітьми у сучасній українській сім’ї лягають саме на плечі жінки. Майже у 70 % сімей дружина є основним виконавцем хатньої роботи.

Інформаційна кампанія «Щастя у 4 руки» покликана змінити усталені в українському суспільстві стереотипи. Кампанія має на меті навчити пари будувати сімейні стосунки на рівних, розподіляти домашні обов’язки порівну та підкреслює важливість участі татусів у догляді за маленькою дитиною.

«Головний меседж для нас, – говорить Павло Замостьян, в.о. Представника Фонду народонаселення ООН в Україні, – це те, що разом набагато легше. Він покладений в основу всіх наших інструментів за допомогою яких ми досягаємо цільової аудиторії. «Щастя в чотири руки» – це значить, що використовуючи чотири руки замість двох, ви зможете досягти більшої гармонії, як вдома, так і взагалі в цьому житті. Ідея – звернутися до чоловіків і жінок, привернути їх увагу до проблеми і змінити їх стереотипну поведінку, для того, щоб досягати щастя і успіху».

Коментуючи результати соціологічного дослідження Павло Замостьян підкреслює його своєчасність, адже Україна дедалі інтегрується у світове співтовариство, зокрема у європейські структури. Такі дослідження важливі ще й тому, аби зусилля міжнародних організацій та українського суспільства відповідали виклику сьогодення. На думку пана Павла – в Україні й досі розповсюджені ґендерні стереотипи, які не дають жінці достатньо часу і не дають розвиватися в своєму професійному житті. Ґендерні стереотипи є передумовою та глибинною причиною всіх проявів нерівності в суспільстві. Тому подолання таких стереотипів – це робота на попередження ґендерної нерівності, дискримінації та насильства за ґендерною ознакою.

Проблема, залишається серйозною, адже, за даними Державної служби статистики майже кожна друге українське подружжя розлучається. До цього призводить цілий комплекс причин і однією з них є нерівномірний розподіл домашніх обов’язків. Переважна більшість українських жінок працюють на рівні із чоловіками. Та, повертаючись додому, жінка частіше за все не має можливості відпочити. Як наслідок, жінки втрачають свої амбіції до професійного розвитку. Звідси й напруження між подружжям, сварки, дорікання та, згодом – розлучення.

Директорка Департаменту сімейної та гендерної політики Міністерства соціальної політики України, Наталія Федорович зауважує: «У нашому суспільстві спочатку треба ще самій жінці довести, що вона має боротися за свої права, що існують для цього механізми. Угода про асоціацію з ЄС, – нагадує пані Федорович, – містить окремий розділ, що стосується недискримінації, забезпечення рівності жінок і чоловіків».

Соціологічне дослідження виявило також регіональні особливості проблеми. Чоловіків, що готові змінити усталений порядок та «розділити порівну домашні обов’язки та догляд за дітьми» із дружинами на Сході України більше (33 %), ніж на Заході (23,9 %), Півдні (22,7 %) та у Центральних регіонах (12 %). А тих чоловіків, хто взагалі не бажає брати на себе хатні обов’язки у Західному регіоні (8,3 %) більше ніж на Півдні (7,9 %) та в Центральних областях (2,5 %), а от на Сході таких представників сильної статі не виявилось жодного. Що стосується жінок, які готові розділити хатні обов’язки та виховання дітей порівну – на Заході таких виявилось порівняно більше (53,6 %), ніж на Півдні (40,7 %), у Центрі (49,8 %) та у Східному регіоні (51,4 %).

Відомі люди в Україні розділяють цінності кампанії і готові на власних прикладах доводити, як саме можна будувати рівноправні стосунки в родинах.

«У мене складний графік, а у моєї дружини Юли він такий, що деколи навіть доводиться працювати вдома, – розповідає про свою сім’ю Анатолій Анатоліч, ведучий ранкового шоу «Сніданок з 1+1», щасливий батько двох донечок. – Але ми вміємо домовлятись. Вважаю, що головне – це поважати одне одного. Бути гарним батьком для доньок та чоловіком для дружини – велика праця. Бо гарна сім’я не складається сама собою, для цього потрібні зусилля та увага. Вважаю чудовою ініціативою почати інформаційну соціальну компанію «Щастя у чотири руки», аби допомогти чоловікам та дружинам справедливо ставитись одне до одного, ділитись побутовими обов’язками порівну та бути щасливішими разом. І це є гарний урок на майбутнє для дітей – ми маємо слугувати прикладом».

Підсумовуючи, пан Павло Замостьян зазначив: «Я дуже сподіваюся, що результатом цієї кампанії стане більша кількість чоловіків, які пишатимуться тим, що вони доглядають за малюком чи миють посуд. Адже це робить їх сильнішими не лише в очах жінок, але й в очах всього суспільства».

 

Довідка.

Дослідження в рамках кампанії проводилося Київським міжнародним інститутом соціології у вересні 2015 року як частина всеукраїнського дослідження «Думки і погляди населення України (Омнібус)». Опитування проводилося в 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим. Загалом в рамках дослідження було проведено 2041 інтерв’ю з респондентами.