«У гармонійному розподілі сімейних обов’язків ключ родинного щастя»

Голова Представництва Фонду народонаселення ООН в Україні Нузхат Есан відвідала Громадське радіо, щоб розповісти слухачам про секрети сімейного щастя «в 4 руки». Пані Нузхат говорила про кампанію та позитивний вплив домашньої рівності на всі сфери життя. Спілкувалася журналістка Наталя Соколенко.

Чому вирішили саме в Україні проводити цю програму? Яка в неї голова мета і ідея?

Кампанія була запущена в червні цього року спільно з Міністерством соціальної політики в Україні. «Щастя в чотири руки» – це значить, що використовуючи чотири руки замість двох, ви зможете досягти більшої гармонії, як вдома, так і взагалі в цьому житті. Ідея – звернутися до чоловіків і жінок, привернути їх увагу до проблеми і змінити їх стереотипну поведінку, для того, щоб досягати щастя і успіху.

Я хочу трохи більше розказати, чому важлива ця кампанія. Ми хочемо зруйнувати розповсюджені стереотипи в українському суспільстві. Ситуація є такою, що ці стереотипи розповсюджені в Україні і це є неприпустимим для країни, яка йде до Європейського Союзу. Ми хочемо показати, що немає сорому в тому, щоби чоловік готував обід, чи вечерю, або піклувався про дітей.

Жінки наразі є перевантаженими домашніми обов’язками. Статистика показує, що більшість українських жінок працює, тому вони відчувають подвійне навантаження. Негативний вплив всього цього полягає в тому, що дуже часто виконуючи професійні обов’язки, жінки втрачають свої професійні амбіції і не претендують на професійний розвиток. Тому ми намагаємося показати, що чоловіки і жінки однаково працюючи дома зможуть самостійно обирати свою професійну кар’єру.

Ви згадали, що цю програму Представництво ООН реалізує разом з Міністерством соціальної політики. Що саме має робити Мінсоцполітики для популяризації цих ідей, які закладені в програмі «Щастя в чотири руки»?

Міністерство соціальної політики є відповідальним органом державної влади і борцем за гендерну рівність. В цьому є дуже важливий момент, що не тільки Міністерство соціальної політики має відповідати за гендерну рівність, воно має виконувати більш координуючи роль. В Міністерстві соціальної політики є гендерний департамент, також у нас є програма для забезпечення рівних прав і можливостей. Однією з цілей цієї програми є просування гендерної рівності між чоловіками та жінками на ринку праці.

Чи відомо вам наскільки негативно впливає цей несправедливий розподіл обов’язків у сім’ї між чоловіком і дружиною? Чи може це ставати причиною розлучень?

Коли один партнер навантажений набагато більше за іншого, то це не призводить ні до чого хорошого. Дійсно, в Україні рівень розлучень є дуже високим. Кожна друга пара в Україні розлучається. До цього призводить цілий комплекс причин і однією з них точно є нерівний розподіл обов’язків. В Україні дуже низький рівень участі жінок і залученості до посад високого рівня. Це несправедлива ситуація, оскільки жінки, насправді, рухають цю країну. Зараз відбулися позитивні зміни і ми маємо голову національного банку жінку, міністра фінансів, заступницю міністра МВС — це є гарний показник. Проте наразі Україна все ще відстає навіть від таких країн як Росія і Молдова по рівню представленості жінок на посадах, на яких приймаються рішення. Причиною цього є розповсюджені гендерні стереотипи, які не дають жінці достатньо часу і не дають розвиватися в своєму професійному житті.

З чого би ви порадили почати тій родині, в якій зараз є нерівний розподіл обов’язків, коли чоловік заробляє гроші, жінка займається хатніми справами і дітьми. І от, припустімо, жінка побачила рекламу, вперше вночі замислилася над тим, що можливо щось не так, згадала про свої юнацькі амбіції, з чого почати?

Я дуже сподіваюся, що повідомлення, які ми намагаємось донести, перш за все, досягнуть чоловіків. У нас створена сторінка у Facebook, створений сайт кампанії, там ми пропонуємо людям цікаві і корисні поради, як робити прості речі разом. Там є рецепти щасливого подружжя. Як показує дослідження, для того, щоб змінити поведінку, потрібно, щоб людина бачила повідомлення з різних джерел. Перше, що треба зробити — це поговорити і якось по іншому побудувати сімейне життя.

Чи є ще країни в яких проводиться подібна програма, чи проводилися раніше?

Треба зазначити, що країни Західної Європи, а також Скандинавські країни можуть бути для нас прикладом. Я хочу навести приклад Швеції, нещодавно ми підтримали представників Міністерства соціальної політики у навчальній поїздці до цієї країни, оскільки це одна з передових країн в плані гендерної рівності і освіті. Вони роблять відпустку по догляду за дитиною для чоловіків і це є обов’язковим. В Україні, на жаль, чоловіки ще соромляться брати відпустку по догляду за дитиною, хоча законодавство це дозволяє. Це є показником того, що Швеція вже змінила гендерні стереотипи і досягла змін в цьому плані.

Дуже важливою проблемою в Україні також є дуже низький рівень народжуваності. Часто бувають такі ситуації, коли пари вирішують не мати дітей, або мати одну дитину. Причиною цього є нерівномірний розподіл обов’язків. Рівномірний розподіл обов’язків, який би дозволив подружжю розвиватися професіонально, зростати, та більше заробляти — це буде стимулом також для того, щоб збільшувати розмір родини, це дасть відчуття так званої безпеки. Приклад Скандинавських країн це підтверджує.

Тобто в Скандинавії збільшилася народжуваність?

Загальний тренд у світі та Європі такий, що рівень народжуваності, на жаль, падає. Проте в Скандинавських країнах він все ж таки вище рівня відтворення. Дослідження підтверджують, що коли жінка та чоловік мають можливість рівномірно витрачати час на догляд за родиною, то в таких країнах рівень народжуваності є вищім.

З якими меседжами буде ця кампанія звертатися до українських чоловіків і жінок? На білбордах, у Фейсбуці, на сайтах, які головні слова, які ви хочете сказати українцям, що щастя у чотири руки — це класно і можливо?

Головне повідомлення це те, що неважливо, якої ви статі для того, щоб розподіляти сімейні обов’язки, для того, щоб виконувати домашню роботу. Головний меседж для нас, це те, що разом набагато легше. Воно покладено в основу всіх цікавих відео, всіх наших інструментів за допомогою яких ми досягаємо цільової аудиторії. Неважливо, чи ти чоловік, чи ти жінка, ти можеш виконувати однакову роботу по дому, ти можеш розподіляти сімейні обов’язки. Ми закликаємо пам’ятати, що разом робити це вдвічі легше. Також ми сподіваємось, що з розповсюдженням кампанії ми зможемо уникнути гендерного чи домашнього насильства.

За матеріалами Громадського радіо.