Виховання дітей: п’ять речей, які мають знати батьки

Психотерапевтка Філіппа Перрі у своїй “Книзі, яку ви хотіли прочитати своїм батькам” виокремила п’ять основних принципів, якими мають керуватися батьки під час виховання своїх дітей. За її словами, дотримуючись цих правил, не доведеться докладати величезних зусиль та спиратися на досвід своїх батьків, пише ВВС Україна.

Установіть кордони

Це важко – ми любимо своїх дітей та хочемо дати їм найкраще, водночас межа має бути. Навіть якщо ви вважаєте себе уважними і лояльними батьками, обмежень все одно не уникнути.

Як це правильно зробити? Розділяйте “я” і “ти”. Наприклад, можна відповісти так: “Я знаю, що ти хочеш проїхатись автобусом вночі, але я поки не готовий дозволити це тобі”.

Відповідей на кшталт “ні, тобі тільки 13 років, ти ще замалий” краще уникати.

Поганий настрій не погано

Батьки завжди прагнуть, щоб їхні діти були щасливі та в гарному гуморі. Тому, коли син або донька не в настрої, дуже засмучуються і кажуть “Не сумуй”.

Але важливо дозволяти дітям перебувати у будь-якому настрої. А батьки мають бути поруч і підтримувати. Тоді такі почуття не викликатимуть у них негативного ставлення до самих себе.

Дзеркало для дитини

Батьки – це дзеркало для дитини. Вона бере моделі поведінки і реакції у дорослихІ якщо вона постійно чує щось на приклад: “тільки подивися на своє брудне взуття“, єдине, що вона сприймає, це зле обличчя.

Перш, ніж “згадати про взуття”, необхідно заспокоїтися та посміхнутися. Малеча має відчувати, що її раді бачити.

Поведінка це спілкування

Дитина поводиться погано? Це означає, що вона хоче щось повідомити, але так як може. Варто навчитися читати поміж рядками, шукати причину такої поведінки, допомогти висловити все, що дитина відчуває.

Не варто пригнічувати її емоції, навіть якщо ми вважаємо їх незручними. Батьки мають допомогти дітям пізнавати та формулювати свої почуття.

Дитина не проєкт

За словами психологині, якби її попросили дати тільки одну пораду, вона б сказала: “Ваша дитина це не робота, яку треба виконати, і не проєкт, який треба постійно вдосконалювати. Ваша дитина це людина, з якою треба будувати стосунки. Мала чи велика це, насамперед, людина”.