Виховання за наукою: коли варто привчати дитину до домашніх справ

Дослідження доводять, що прибирання дому, впорядкування власних речей чи прання прививають дітям почуття відповідальності, хазяйновитості, впевненості в своїх силах та поваги до інших і їхньої праці. І що раніше ви почнете залучати своїх дітей до роботи по дому, то краще. Вчені вивчали поведінку 84 дітей під час дошкільного віку, а потім у віці 10, 15 та 20 років, і виявили, що ті з них, хто допомагав батькам ще з 3-4 віку – краще готові до життя, легше зав’язують нові стосунки та більше їх цінують, а також простіше досягають успіху в житті та загалом організованіші.

Вже тішитеся та придумуєте чим би зайняти своїх малих? Правильно робите! Вчені кажуть, що помірна, але постійна завантаженість домашніми справами, принесе вашим дітям чимало користі – в тому числі і в академічній та соціальній сферах. І така користь буде більшою за ту, яку зможуть принести позакласна навчальна діяльність вашої дитини – гуртки чи репетитори. Сучасні батьки постійно шукають нових шляхів, щоб навчити свою дитину бути успішною та досягати результатів, але насправді вміння правильно вести домашнє господарство (і йдеться вже не тільки про прибирання, але про фінансову складову – купівля їжі, сплата комунальних послуг тощо) вже навчить вашу дитину багатьом корисним навичкам.

Привчаючи дітей допомагати вам слідкувати за домом слід пам’ятати кілька нюансів:

Говоріть правильно: обов’язково дякуйте дітям за допомогу. Кажіть: “Зробімо цю роботу разом” замість “Ти мусиш зробити це”, адже розуміння того, що ти не один завжди полегшує сприйняття будь-якої роботи, навіть найважчої. Ніколи не жалійтеся на те, що треба робити домашні справи – ваша дитина згодом жалітиметься так само.

Визначте пріоритети: допомога по дому мусить бути так само важливою, які і прогулянка з друзями чи похід на тренування. Просто навчіть свою дитину грамотно розподіляти свій час, щоб встигнути всюди.

Перетворіть хатні справи на гру: “Чи ти знав, що світовий рекорд з підмітання власної кімнати становить 7 хвилин? Ти би зміг його побити?”

Акцентуйте увагу на родині: не має значення що саме ви робитимете – це має бути реально корисним для всієї родини, а не особисто для вас чи для дитини.

Жодних грошей: ніколи не обіцяйте своїй дитині грошей за допомогу з хатніми справами. Максимум – додаткові години для прогулянки з друзями чи сімейний похід в кіно. Дитина мусить розуміти, що чисто прибрана квартира чи охайно складені речі – нагорода сама по собі, адже нікому не подобається жити в безладі.

 

За матеріалами: https://www.fatherly.com/work-money/research-shows-household-chores-are-…