Жінки в сім’ї мають більше навантаження, ніж чоловіки. Чому та як це змінити

Навіть коли пара намагається порівну розподіляти домашні обов’язки, значна частина когнітивного й емоційного навантаження все одно лягає на жінку. Про те, як це змінити йдеться у матеріалі ВВС Україна.

Організувати дитяче свято, спланувати медичний огляд, сховати овочі, стежити коли замінити стару пральну машинку. Кожне з цих завдань не є складним, але разом вони накопичуються у солідну гору планування та адміністрування.

І навіть коли партнери намагаються розподілити обов’язки порівну, з різних соціально-економічних причин цей розподіл відбувається за гендерною ознакою.

Невидима та необмежена робота

На думку експертів, така робота складається з трьох категорій. Перша – це роздуми та планування всіх аспектів родинного життя. Друга – відповідальність за емоції в родині. І третє – поєднання першого і другого пунктів – це підготовка, організація та передбачення всього, щоби родина нормально функціонувала.

У 2019 році американська соціологиня Еллісон Дамінгер провела дослідження прихованого ментального навантаження на жінок. Під час нього вона помітила, що чоловіки називали своїх дружин “менеджерками проєкту” і визнавали, що вони тримають руку на пульсі багатьох питань.

Були виділені чотири етапи когнітивної праці: передбачення потреб, розгляд варіантів їхнього задоволення, вибір варіанту, моніторинг результатів.

Зрештою, жінки несли більшу відповідальність за кожен етап. Навіть якщо певні рішення батьки й ухвалювали разом, жінки стежили за потребами, досліджували варіанти вирішення та планували.

Це приховане навантаження має різні наслідки. Відомо, скажімо, що жінки частіше за чоловіків турбуються про дітей, навіть коли вони не з дітьми. Це спричинює додатковий стрес і відриває від речей, на яких слід зосередитися.

Жінки не кращі за чоловіків у плануванні, організації та багатозадачності, просто від них цього очікують, і вони зрештою набувають цих навичок.

Утім, є й інші причини, чому ментальне навантаження часто лягає на плечі жінок. Вони частіше мають гнучкий графік роботи, тоді як кар’єра чоловіка розвивається зазвичай лінійно і має жорсткіші рамки. Ідеал материнства також відіграє роль у цьому рівнянні. Дім часто вважають територією жінки. Одне дослідження показало, що стан помешкання жінки за стереотипами буквально пов’язували з її професійними і особистісними рисами.

Якщо чоловік помилився, одягаючи дитину, це викликає посмішку, якщо це зробила жінка, вона – погана мати.

Попри те, що догляд за дітьми чоловіком поступово став нормою, відповідальність за результат все одно залишається на жінці, зазначають соціологи.

Емоційне навантаження зрештою має наслідки

Дослідження показують, що жінки перебувають у більшому стресі та втомленіші. Вони отримують менше задоволення від спілкування з дітьми, ніж чоловіки, чиї обов’язки зазвичай пов’язані з грою та відпочинком.

Одне шведське дослідження показало, що коли жінки вважають розподіл хатньої роботи несправедливим, це призводить до проблем у шлюбі та збільшує ймовірність розлучення. До того ж дослідники з’ясувавали, що нерівний розподіл обов’язків між партнерами призводить до зменшення сексу.

Треба розмовляти

Пандемія дедалі більше привернула увагу до проблеми гендерної нерівності вдома і на роботі. Попри те, що в системі залишається багато проблем, кожна пара здатна розподілити обов’язки так, щоби зменшити тягар, який лягає на жінок і заважає їм розвиватися в інших сферах.

Насправді більшість чоловіків хотіли б брати більше участі в житті своїх дітей, а кожна пара могла б домовлятися про те, хто що робить. Якщо ми чітко визначимо, скільки планування потрібно для організації кожного аспекту життя дитини й виконання хатніх справ, ми усвідомимо, скільки прихованої роботи ми виконуємо щодня.

Навантаження можна розподілити, якщо розмовляти про нього відкрито.

Фото: Pixabay